По здоров’я – у бібліотеку

З 1988 року за ініціативою ВОЗ щороку 31 травня відзначається Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням. Як правило, у цей день бібліотеки проводять виставки літератури, що інформують читачів про шкідливість тютюнопаління, організують дискусії, уроки здоров’я та інші заходи. Бібліотеки здавна проводять адвокаційні кампанії, спрямовані на захист здорового способу життя, профілактику шкідливих звичок. Але новий час вимагає переходу на нові форми роботи, диктує необхідність прояву більш високого ступеню громадської та соціальної активності. Бібліотеки повинні позиціонувати себе як структуру, що постійно розвивається; заклад, діяльність якого спрямований на задоволення найрізноманітніших потреб населення та сприяє різнобічному розвитку особистості.Безперечно, книжкові виставки, особливо віртуальні, не втратили своєї актуальності. Наприклад, віртуальну виставку “Куріння чи здоров’я – обирайте самі”, підготовлену у травні 2011 р. Рівненською ОУНБ , було переглянуто 20840 разів! Вже декілька років поспіль різними організаціями у світі проводиться акція “Обміняй цигарку на…”. Цю акцію підтримали бібліотекарі Центральної міської бібліотеки ім.Т.Г.Шевченка (м.Суми) у 2011 р. Вони проводили акцію «Кинь цигарку – отримай цукерку», пропонували читачам поміняти цигарки на цукерки, рекомендували утриматись у цей день від паління, інформували про шкідливий вплив тютюнопаління на організм. Річ, що пропнується  для обміну, може бути й запрошенням у бібліотеку (у тому числі на певний захід), листівкою або буклетом про бібліотеку.

Хочемо розповісти нашим колегам про досвід Національної бібліотеки Республіки Карелія (РК). Щороку бібліотека спільно з Міністерством охорони здоров’я та соціального розвитку РК, Міністерством у справах молоді, фізичної культури, спорту і туризму РК проводить “Ярмарок здоров’я”. Цього року акція тривала два дні: 28-29 березня. У приміщенні Національної бібліотеки була можливість отримати консультації кваліфікованих фахівців: дерматолога, невролога, ревматолога, окуліста, фізіотерапевта, лікаря ЛФК, пульмонолога, онколога. Фахівці допомагали визначити ризики по цукровому діабету і остеопорозу, вимірювали гостроту зору за допомогою авторефрактометра, проводили обстеження на плоскостопість, визначали рівень цукру в крові, робили кардіограму, вимірювали артеріальний тиск, вагу, зріст, визначали індекс маси тіла, надавали рекомендації щодо здорового способу життя. Біля будівлі бібліотеки працювала пересувна флюорографічна установка Республіканського протитуберкульозного диспансеру. Кожен бажаючий міг пройти обстеження, отримати на руки результати і, при необхідності, проконсультуватися з лікарем-фтизіатром (послугою скористалися біля 60 осіб).

У бібліотеку були запрошені лікарі державних та приватних установ: міських поліклінік, Республіканського центру медичної профілактики; студенти та викладачі медичного коледжу, медичного факультету Петрозаводського державного університету; лабораторії клініки INVITRO, працівники якої робили забір крові на цукор або холестерин (аналізи робилися безкоштовно).

Кафедра фармакології, організації та економіки фармації, мікробіології та гігієни Петрозаводського державного університету підготувала виставку «Фітозасоби в оздоровчих і відновних програмах», відвідувачі якої могли ознайомитися з лікувальними властивостями чаю, продуктів бджільництва і продегустувати їх, навчитися правильно готувати настої та відвари, дізнатися про вплив мінералів і каменів на здоров’я людини. Була можливість випробувати масажні крісла. Працювали Школа здоров’я, Школа літньої людини та Школа рухової активності. Літні пацієнтки міської поліклініки № 5 Петрозаводська провели майстер-клас з оздоровчих танців Сіді Данс (танці, сидячи на стільцях), якими вони займаються у поліклініці раз на тиждень. А юні читачки продемонстрували комплекс оздоровчої гімнастики.

Фахівці бібліотеки підготували цикл книжкових виставок «Здорове серце», «Ваша шкіра від верхівки до п’ят», «Харчування і здоров’я» та інші. На них було представлено більше 300 корисних видань. Разом з видавництвом «ІнтелТек» бібліотека провела акцію «Побажай здоров’я – вибери книгу в подарунок», учасники якої писали на каталожних картках побажання здоров’я, вірші, згадували вислови відомих людей, приказки та навіть рецепти для оздоровлення.

Ярмарок здоров’я проводився у бібліотеці вже вп’яте. Тема цього року – «Здорове серце: фактори ризику, профілактика захворювань». Відвідувачі могли побувати на лекціях головного позаштатного кардіолога Карелії та Голови Карельського відділення Російського кардіологічного товариства, які після лекції відповіли на питання слухачів.

Захід допомагає залучити до бібліотеки більше читачів, інформує громадян про нові послуги та надає можливість отримати, перевірити деякі з них; сприяє бізнес-структурам у рекламі їхньої діяльності; допомагає тим, хто не наважується прийти до лікувальних закладів; підтримує тих, хто прагне вести здоровий спосіб життя.

Підготувала: Галина Нежурбіда

При підготовці повідомлення були використані наступні матеріали:

Ми чекаємо Ваших повідомлень для Блогу з адвокації! Надсилайте їх електронною поштою – u_b_a@ukr.net. Нижче Ви можете залишити повідомлення з посиланням на матеріали сайту або блогу Вашої бібліотеки, що розповідають про адвокаційні заходи, спрямовані на захист здорового способу життя та профілактику шкідливих звичок; надати свої пропозиції щодо проведення таких заходів.

Advertisements

2 thoughts on “По здоров’я – у бібліотеку

    • Дякую, що відгукнулися! Дуже цікавий захід. Переглянула також сторінку проекту “вконтакте”, відео на youtube. З блогу дізналася про організовані бібліотекою скайп-зустрічі однолітків з різних областей України. Чудовий захід! Думаю, що й бібліотеки для дорослих могли проводити такі заходи для старшої вікової групи.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s