У США нагородили найкращі бібліотеки

Усе велике в нашому світі трапляється тільки тому,
що  хтось  робить  більше,  ніж  зобов’язаний.
Герман Гмайнер

Щороку у Білому Домі перша леді США вручає Національну медаль за музейне та бібліотечне обслуговування (National Medal for Museum and Library Service) десяти найкращим установам країни. Національна медаль за музейне та бібліотечне обслуговування є найвищою нагородою Сполучених штатів для музеїв та бібліотек, які зробили значний і винятковий внесок в розвиток місцевих громад, продемонстрували надзвичайні та інноваційні підходи, що перевищують очікувані рівні роботи з населенням.Цього року, 8 травня Мішель Обама вручила Національну медаль:

1. Boston Children’s Museum, Boston, Mass.

2. Columbus Museum of Art, Columbus, Ohio
3. Delta Blues Museum, Clarksdale, Miss.
4. Discovery Science Center, Santa Ana, Calif.
5. Marshalltown Public Library, Marshalltown, Iowa
6. National Czech & Slovak Museum & Library, Cedar Rapids, Iowa
7. Pierce County Library System, Tacoma, Wash.
8. Public Library of Cincinnati and Hamilton County, Cincinnati, Ohio
9. Rancho Cucamonga Public Library, Rancho Cucamonga, Calif.
10. Waukegan Public Library, Waukegan, Ill.

Ознайомитись з досягненнями переможців-2013 (англійською мовою) можна на сайті Інституту музейних і бібліотечних послуг(IMLS) – http://www.imls.gov/about/medals.aspx, та http://www.imls.gov/assets/1/AssetManager/Medals13.pdf, переглянути церемонію – http://www.whitehouse.gov/photos-and-video/video/2013/05/08/first-lady-presents-2013-national-medal-museum-and-library-service.

Привертають увагу слова Річарда Лі, виконавчого директора Уокіганської публічної бібліотеки, який у зв’язку з нагородою сказав: «Для мене бібліотека є ефективною, коли вона надає кожному громадянину інструменти, необхідні, щоб бути успішним. Ми більше не вимірюємо наш успіх кількістю книг. Ми вимірюємо наш успіх послугами та ресурсами, які ми пропонуємо спільноті, що сприятимуть досягненню успіху”. У місті Уокіган 55 відсотків населення неангломовне, відсоток іспаномовного населення втричі вище, ніж у середньому в країні. Публічна бібліотека запровадила програми для різних вікових груп для вивчення англійської мови та здобуття найнеобхідніших навичок: спілкування при відвіданні лікаря, пошуку роботи, здійсненні покупок, спілкування з шкільними вчителями тощо, а також програми підготовки для отримання громадянства.

Зробити детальний огляд роботи бібліотек-переможців у повідомленні для блогу – дуже складно. Тому далі будуть виділені лише окремі напрями діяльності, подані у прес-релізах.

Маршалтаунська публічна бібліотека щороку проводить фестиваль Dia de los Ninos/Dia de los Libros. Це свято для дітей з метою підключити їх до світу знань за допомогою книг та розповідей. Особлива увага приділяється дітям з іспаномовних сімей, перетворюючи захід на свято іспанської культури. Також Маршалтаунська бібліотека приділяє особливу увагу залученню молоді до участі в діяльності бібліотеки, у тому числі як волонтерів.

Публічна бібліотека Цинциннаті та округу Гамільтон – одна з найстаріших та найбільших бібліотек (фонд – 17,6 млн). У бібліотеці було створено Центр навчання, у тому числі й Онлайн-центр навчання (Online Learning Center, http://www.cincinnatilibrary.org/services/elearning/), в якому можна:

– отримати допомогу з підготовки домашнього завдання;

– підготуватися до здачі GED (тесту, проходження якого розглядається як еквівалент отримання середньої освіти);

– отримати допомогу з вибору професії та пошуку роботи;

– здобути нові навички та знання (наприклад, з питань мистецтва та фотографії, кулінарії, рукоділля, фінансового менеджменту тощо);

– вивчати нову мову, не виходячи з дому;

– покращити навички роботи з комп’ютером.

Головна мета Центру – заохочення до безперервного навчання. У бібліотеці є робочі станції (комп’ютери) для раннього розвитку грамотності (http://www.cincinnatilibrary.org/services/earlyliteracystations.html), які призначені для дітей від 2 до 10 років зі спеціалізованими програмами для розвитку читання, письма, вивчення географії, математики, музики, мистецтва. Щоденно відбуваються Storytimes – невелички заходи (у тому числі для дітей з особливими потребами), на яких співають, танцюють, насолоджуються музикою, читають вірші та оповідання. Є спеціалізовані колекції для вчителів на допомогу проведення уроків. Вчителі мають змогу отримати спеціальний квиток, що дозволяє брати додому до 150 книг, можливість замовлення та доставки добірок книжок у школу та інші привілеї. Є програма “fifty·five·plus” (55+) для читачів «віку щастя»: спеціальні добірки з питань здоров’я, нових технологій, створення генеалогічних дерев, фільми, музика тощо. У центрі уваги – залучення читачів цієї вікової категорії до волонтерства у бібліотеці. Бібліотека підтримує The Veterans History Project, ініційований Бібліотекою Конгресу та спрямований на збереження спогадів ветеранів другої світової, корейської, в’єтнамської воїн та війни у Персидській затоці.

Родзинкою роботи публічної бібліотеки міста Ранчо-Кукамонга є серія тематичних програм Cultural Arts Nights, що збирають величезну аудиторію від 500 до 800 осіб (не переклала як бібліоніч, бо заходи відбуваються з 19 до 21 години). Теми заходів, що відбулися: Місяць афроамериканської історії, Китайський Новий рік, Місяць іспаномовної спадщини, Краєзнавча ніч, Вітрина культури через музику, танці, літературу, мистецтво та ремесла. Існує велика кількість програм для дітей, наприклад: Back 2 Basics (після школи), Star Wars Day (День Зоряних війн), School Family Nights, семінари з робототехніки, гуртки ремесел. У бібліотеці є Bookmobile – бібліоавтобус, який подорожує містом та зупиняється біля кожної школи. Бібліотека також щоденно проводить Storytime. З розкладом можна ознайомитись на сайті – http://www.cityofrc.us/cityhall/lib/cals/default.asp.

Національний чеський і словацький музей і бібліотека був створений нащадками іммігрантів у 1974 році та виріс з крихітного фонду до міжнародно визнаної установи. У 2008 році сталася біда – повінь знищила більшу частину фонду (http://mirvkartinkah.ru/navodneniya-shtate-ajova-ssha.html). Збитки були оцінені у 11млн. дол. 14 липня 2012 р. музей та бібліотека відкрили свої двері для відвідувачів. На дводенний фестиваль з цього приводу з’їхалися 12 тис. осіб. За перші три місяці музей прийняв понад 50 тис. відвідувачів.

Бібліотечна система округу Пієрс – це 18 бібліотек, що обслуговують більше 555 тис. осіб, які проживають у 15 містах і селищах. Також в окрузі розташовані великі військові бази, тому бібліотеки приділяють особливу увагу військовослужбовцям та членам їх сімей. Для них розроблені спеціальні програми. Наприклад, для військовослужбовців, звільнених у запас, є програми з профорієнтації, пошуку роботи, бібліотека проводить семінари “Як розпочати власний бізнес”, “Як підвищити ефективність бізнесу” тощо. Для маленьких дітей віком до 9 років у бібліотеці працює Бібліотекар-сонечко (Божа корівка) Лілі (http://www.piercecountylibrary.org/kids-teens/lily-ladybug-librarian.htm). Лілі читає дітям книги, розповідає історії, грає та співає з ними. У бібліотеці діє постійна акція “Lucky day” (http://www.piercecountylibrary.org/books-materials/lucky-day.htm). На книги, які користуються найбільшим попитом, бібліотеки наклеюють спеціальний зелений стікер з написом “Lucky day”. Читач, який знайшов таку книгу може взяти її до дому. Читач може мати “на руках” лише одну книгу “Lucky day”. Продовжити термін користування нею – забороняється. Штраф за перевищення терміну користування книгою “Lucky day” більше, ніж за звичайні книги. Книги “Lucky day” мають таку позначку й у електронному каталозі. Випадково, готуючи цей матеріал, я прочитала повідомлення Віртуального консультаріуму для бібліотекарів у Фейсбук про “маленький жовтий квадратик”, наклеєний на документи, здатний привернути увагу та “зріднити” з незнайомим користувачем. Американські бібліотекарі (ця акція відбувається не лише у бібліотеках округу Пієрс) вважають, що таким чином легше заохотити до читання, привернути увагу читача до певної книги, збільшується обертаність книг, що користуються найбільшим попитом, зменшується кількість відмов та зменшуються черги у wish-листах на очікувану літературу, читачі з задоволенням грають у гру “знайди книгу”. Все разом збільшує задоволення від користування бібліотекою.

Підготувала: Галина Нежурбіда

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s